TOPIC ATOPICKÁ DERMATITÍDA
Atopický ekzém - atopická dermatitída je zápalové ochorenie kože, ktorého príčinou môže byť genetická predispozícia. Nie je však klasickou dedičnou chorobou. Vývoj ochorenia podmieňuje porucha štruktúry kože a alergie. Pre atopickú dermatitídu je typické intenzívne svrbiace zápalové ložisko v teréne suchej kože. Koža sčervená a opuchne, môžu sa na nej objaviť pľuzgieriky, šupiny, praskliny alebo chrasty.U detí sa prejavuje na celom tele, u dospelých najmä na miestach kožných záhybov a okolia očí.
Atopická dermatitída sa prejavuje z mnohých dôvodov. Jedným zo zásadných je aj dedičnosť. To znamená, že ak sa vo vašej rodine objavila dermatitída alebo iné atopické ochorenia, ako sú alergická nádcha alebo astma, riziko u vás a vašich potomkov narastá. Ďalším spúšťačom môžu byť poruchy imunity, metabolizmu a rôzne infekcie.
Najčastejšími podnetmi pre vznik atopického ekzému sú prach, perie, byliny, kvety, často aj breza. Ďalej sú to potravinové faktory – citrusové plody, vajíčka, mlieko, paradajky, jahody, zeler, orechy, mak, ktoré sa do tela dostávajú krvným obehom z čreva. V neposlednom rade môžu byť príčinou atopického ekzému aj tzv. kontaktné alergény – srsť zvierat - najčastejšie pes, mačka, morča a prírodné materiály -vlna.